Donovaly

Mammut Yetti

Donovaly

Donovaly

V srdci slovenských hôr existuje čarovné miesto kde sa zastaví čas. Zima láka na lyžovačky a sánkovanie, leto na turistiku a romantické prechádzky. Donovaly sú miestom, kde je v harmónii príroda, láska a rodina. Spojte sa s jej rozprávkovou krásou a prežite nezabudnuteľné chvíle s rodinou alebo priateľmi.

Nadmorská výška 900 – 1361 m.n.m.

V srdci Slovenska

Na Horehroní v srdci Slovenska Vás privíta horská rekreačná obec Donovaly, rozprestierajúca sa namieste, kde sa stretávajú horstvá Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Starohorských vrchov, s lyžiarskymi svahmi v zimnej sezóne, atrakciami a krásnou prírodou počas letnej dovolenky. Toto významné turistické stredisko cestovného ruchu sa nachádza približne 23 km severne od Banskej Bystrice a leží v nadmorskej výške nad 900 metrov.

V zime sa Donovaly stávajú rajom pre lyžiarov a milovníkov zimných športov. Práve na nich tu čaká 17 lyžiarskych zjazdoviek a 11 km skvelých upravovaných tratí, večerné lyžovanie, adrenalínové zimné športy a ďalšie doplnkové služby v podobe lyžiarskych škôl, požičovní lyží a množstvo zábavy pre deti vo FunParku. Záhradište (vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov) a Nová hoľa (zjazdovky pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov). Moderné prepravné zariadenia strediska zaručujú rýchlosť a pohodlnosť , dominantou lokality sú kombinovaná 6-sedačková lanovka s 8-miestnou kabínou TELEMIX Nová hoľa, 4-sedačku Buly Expres Záhradište, ako aj ďalších 14 vlekov s celkovou kapacitou až 14 100 lyžiarov za hodinu. K dispozícií je aj vlek Mišúty s modrou zjazdovkou, ktorá sa nachádza v blízkosti parkoviska.

V časti Mistríky, medzi dvoma lyžiarskymi svahmi Nová hoľa a Záhradište, sa na na ploche 10.000 m2 nachádza aj najväčší detský Fun Park v strednej Európe. K dispozícií je 9 posuvných pásov, kolotoč aj skúsení lektori. V areáli strediska je samozrejmosťou požičovňa lyží a snowboardov, lyžiarska a snowboardová škola, ktorá vychádza v ústrety začiatočníkom a samozrejme aj tým, čo si chcú svoj štýl vylepšiť. Po dobrej lyžovačke si môžete oddýchnuť v niektorom hotelovom wellness centre.

Ak zavítate na Donovaly v letnej sezóne, venovať sa môžete turistike, cykloturistike, paraglidingu a ďalším letným aktivitám, ktorých je vďaka neustálemu budovaniu strediska, stále viac a viac. V posledných rokoch boli vybudované nové cyklotrasy na Donovaloch, a tak sa toto rekreačná oblasť stala centrom cykloturistiky okolitého regiónu. 42 cyklotrás s celkovou dĺžkou až 375 km v rámci Donovalskej cyklomagistrály ponúka v blízkej oblasti malé, ale aj veľké okruhy, ktoré je možné absolvovať na horských či cestných bicykloch. Ak radšej uprednostňujete pešiu turistiku, okolie Donovalov Vám ponúkne spleť chodníčkov, ktoré Vás zavedú smerom na Nízke Tatry, do národného parku Veľká Fatra, alebo do starej baníckej obce Staré Hory, ktorá je pútnickým miestom. Pekný výhľad sa Vám naskytne z Novej holi, kam Vás vyvezie sedačková a kabínková lanovka.

Fun park donovaly

NAJVÄČŠÍ DETSKÝ FUN PARK V STREDNEJ EURÓPE. Fun park na Donovaloch patrí medzi najväčšie lyžiarske zábavné parky pre deti na Slovensku a je druhým najväčším v strednej Európe. Nachádza sa v časti Mistríky medzi lyžiarskymi svahmi Nová hoľa a Záhradište. Na svoje si prídu deti, ktoré sa len učia lyžovať, ale i deti, ktoré hľadajú zábavu. Nachádza sa tu 9 posuvných pásov a kolotoč poháňaný motorom, ktorý neodmysliteľne patrí k výučbe. Okrem lyžovačky sa môžu deti zúčastniť rôznych súťaží, hier či zajazdiť si na vláčiku. O program sa starajú školení animátori a detskí maskoti. V ponuke je niekoľko atrakcií. Toboganová bobová dráha dlhá cca 900 m s 11 zákrutami a so 7 adrenalínovými skokmi. Rýchlosť si určujete sami ovládaním brzdovej páky (max. 45 km/h). Lanový park dlhý 500 m s rôznymi prekážkami obtiažnosti vo výške 2 m nad zemou a pre deti edukatívny Myšiačikov detský park. Tečúci potôčik tu prepája rôzne aktivity ako detský lanový park, reguláciu zavlažovania, plťkovanie na jazierku, stavanie priehrad a vodné ihrisko. Skočiť si môžete na trampolíne a bungee trampolíne alebo požičať si elektrickú kolobežku a vychutnať si slobodu pohybu a radosť z jazdy. Na čas strávený v prírode, vo Fun Aréne plnej atrakcíí a adrenalínu, určite len tak nezabudnete a opakovane sa tu budete radi vraciať. Zábavný park je v prevádzke v mesiacoch apríl až november.

HABAKUKY rozprávková dedinka

Rozprávkovo-fantazijná dedinka sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí, na Donovaloch pri Banskej Bystrici.  Domčeky sú ako vystrihnuté zo známej rozprávkovej knižky Pavla Dobšinského so známymi hrdinami ľudových príbehov – Laktibradom, Popolvárom, Zlatou Priadkou a inými. Prostredie rozprávkovej dedinky, ktoré je plné čarovných príbehov a rozprávkových bytostí, neporaziteľných hrdinov, či remeselníkov, sa postará o nezabudnuteľný zážitok nielen malých ale aj veľkých návštevníkov. Súčasťou multifunkčného areálu je dokonca aj obchodný dom „Kúrnik šhopa senter“, múzeum Svetozára Stračinu, miestna „Hodovňa“, ale aj zvieracia farma s kozičkami, pávom, kravičkou či husami, ďalej hojdačky, preliezky, ihrisko a iné. Môžete tu vidieť ukážky ľudových remesiel, interaktívne divadelné predstavenia a iné zaujímavé akcie. V dedinke je aj vlastná mena, ktorou je možné platiť za občerstvenie a suveníry.

Rozprávková dedinka je ideálnym miestom pre rodinné ako i školské výlety alebo organizovanie firemných posedení. Donovaly sú bežne dostupné autom alebo autobusom. Parkovanie je možné priamo pri rozprávkovej dedinke, alebo na hlavnom parkovisku vzdialenom cca 6 min. pešo. Program v dedinke prebieha počas mesiacov letnej sezóny od polovice máje do konca letných prázdnin. Hababuky sa nachádzajú v nadmorskej výške 950 m.n.m. ta preto odporúčame teplejšie oblečenie.

VYBERTE SI Z NAŠICH APARTMÁNOV

DONOVALKOVO
hlavné mesto detí

Interaktívne mestečko ako z rozprávky vám ihneď vyčarí úsmev na tvári, ale hlavne vašim deťom. Toto zábavné mestečko sa nachádza v krásnom prostredí Nízkych Tatier, na Donovaloch.

Hlavné mesto detí, ako sa mu hovorí, plní detské sníčky. Pre deti je pripravené množstvo aktivít či už tvorivých alebo zábavných. Mestečko má 23 domčekov, ktoré sú zmenšené a ideálne zapadajú do detského sveta. Nájdete v ňom kino, nemocnicu, perníkovú chalúpku, hasičskú zbrojnicu, autoservis, čerpaciu stanicu, minifarmu so zvieratkami a množstvo ďalších aktivít. Pre malé alebo veľké slečny je tu prichystané posedenie a pečenie so Snehulienkou a Popoluškou.

Pre malých návštevníkov sú pripravené aj autentické kostýmy. O zábavu sa starajú animátori a zatiaľ čo sa deti hrajú, rodičia môžu v pokoji relaxovať. Či už priamo v areáli Donovalkova alebo pri mestečku v Patty bistre pri kávičke. Donovalkovo je aj ideálnym miestom na narodeninové oslavy pre deti v rozprávkovom štýle a to aj s animačným programom.

Máte chuť na adrenalín?

Skialpinizmus
na Donovaloch

Nadšenci Skialpinizmu môžu na Donovaloch využiť 3 značené skialpové trasy.

  • Trasa A (červená trasa) čiastočne kopíruje červenú letnú turistickú trasu na Zvolen. Začína v centre obce. Jej dĺžka je 1,9 km s prevýšením 417 metrov.
  • Trasa B (žltá trasa) smeruje na Zvolen a Novú Hoľu cez sedlo Prípor. Začína v centre obce. Jej dĺžka je 3,4 km s prevýšením 417 metrov.
  • Trasa C (modrá značka) vedie z časti Pod Magurou okolo bufetu Patočiny až po vrch Zvolen. Dĺžka trasy je 4,2 km a prevýšenie 466 metrov.

Ak by ste nemali k dispozícii výstroj a máte záujem vyskúšať skialp či snežnice, sú k zapožičaniu v požičovni na centrálnom parkovisku. Zároveň si tu môžete požičať aj ľadové korčule a vybrať sa na klzisko.

Paragliding (X-air adventure)

Adrenalínový a nezabudnuteľný zážitok v podobe zoskoku padákom v tandeme. Tento odvážny adrenalínový zážitok začína inštruktážou profesionála a koná sa vo výške až 500 metrov nad zemou. Ponúka krásne výhľady z vtáčej perspektívy. Let trvá približne 15 minút spolu s inštruktorom. Zoskok alebo let sa koná počas celého roka v závislosti od poveternostných podmienok a prevádzky lanovky. V cene letu je výstroj, poistenie, inštruktáž, kompletná výbava, príprava výstroje a skladanie výstroje po pristáti. V ponuke je aj možnosť 6 – dňového kurzu, ktorý je zakončený záverečnou skúškou a možnosťou získania pilotnej licencie.

NESTRÁCAJTE ČAS A REZERVUJTE SI UBYTOVANIE UŽ DNES

Riders Park

Riders park sa nachádza medzi časťou Mistríky a Polianou. Pre skúsených lyžiarov a snowboardistov je tu k dispozícii prekážková dráha. Prekážky sú rozmiestnené od najľahších, až po profi prekážky. Každý tak môže zvoliť jazdu aká mu vyhovuje.

Klzisko

Ľadová plocha je pripravená pre všetkých, ktorí milujú zimné radovánky. Klzisko sa nachádza hneď vedľa stanice lanovky Telemix Nová hoľa. K dispozícii je zdarma denne od 9:00 až do 21:00 pri umelom osvetlení, samozrejme, len v prípade priaznivého počasia.

Bežkovanie v areáli Donovál

Okrem lyžiarov a snowboardistov si na svoje prídu aj bežkári. Z centra obce Donovaly začínajú viaceré obľúbené bežkárske trasy:

  • Donovaly – Šachtička: dĺžka 14,1 km, stredná náročnosť;
  • Okruh Polianka: dĺžka 2,8 km, ľahká náročnosť;
  • Okruh Močiare: dĺžka 5,9 km, ľahká náročnosť;
  • Šachtička – Izbica: dĺžka 6,5 km, ľahká náročnosť.

Požičovňa
ELEKTROKOLOBEŽIEK A ELEKTROBICYKLOV

Na Donovaloch máte možnosť zapožičať si aj čoraz populárnejšie elektrobicykle, s ktorými sa môžete vybrať na jednu z množstva cyklotrás na Donovaloch v lokalite Starohorských vrchoch alebo na neďalekom Liptove. Ak máte menej času alebo slabšiu kondíciu, tak potom horská e-kolobežka je pre vás to pravé! Pevná a stabilná konštrukcia kolobežiek HUGO BIKE zaručuje nenáročné ovládanie a komfort a je vhodná aj na kopcovitý donovalský terén. E-kolobežky a e-biky si môžete požičať pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu a ku kolobežke dostanete aj prehľadnú mapku s odporúčanými trasami na prehliadku pôvodných donovalských osád.

Naplánujte si dovolenku na Donovaloch

Máme pre vás ubytovanie v moderných apartmánoch Mammut a Yetti.